Ärilaen

Igas edukas äris on läbimõeldud tegevusplaan, mis on enamasti ka eduka äri alus. Juba ettevõtet käivitades on mõistlik ette mõelda, millised on teie eesmärgid lähima 5 aasta jooksul ning kuidas ettevõtte tegevust finantseerida.

kodulaenu refinantseerimine

Kui teie ettevõtte peaksid olema kõrgemad kui ettevõtte rahalised võimalused, peate leidma lisavõimalused ettevõtte plaanide finantseerimiseks. Olenevalt teie firma vajadusest ja/või olemusest võib selleks olla mõni ettevõtetele mõeldud toetusmeede, investeeringute kaasamine või ärilaenu võtmine.

Milline laen on ärilaen?

Ärilaen on laenutoode, mis on mõeldud ettevõtte tegevuse alustamiseks, või juba toimivasse ettevõttesse investeerimiseks. Ärilaenu antakse nii tagatisega, kui tagatiseta. Enamasti on ärilaenu tagatiseks kinnisvara, või juhatuse liikme käendusel. Tagatiseta ärilaenude summad on üldjuhul väiksemad. Ärilaene saavad taotleda Aktsaseltsid ning Osaühingud, aga mitte Füüsilisest Isikust Ettevõtjad (FIE).

Ärilaene iseloomustavad selle kiire taotlemisprotsess ning paindlik tagasimakseperiood. Mõistlikud laenuintressid tagavad, et saate oma ettevõtte viia järgmisele tasandile ning seeläbi osaleda riigihangetel, või teostada mõne suurema projekti. Samuti sobib ärilaen, et osta ettevõttele uusi seadmeid, või üldiselt investeerida ettevõtte tootmisesse.

Millised on erinevad ärilaenud?

Pakutavade ärilaenude nimekirjast leiab nii laene alustavale ettevõttele, aga ka erinevaid laenutooteid tegutsevatele ettevõtetele. Neist populaarseimad on näiteks stardilaen, mis on mõeldud ettevõtte tegevuse alustamiseks ning investeerimislaen. Just investeerimislaen on mõeldud investeeringute tegemiseks või ettevõttele lisa käibevahendite leidmiseks, aga ka tootmispinna või kontori soetamiseks/väljaehitamiseks ning seda tüüpi laene väljastatakse kinnisvara tagatisel.

Ärilaene väljastatakse enamasti kinnisvara tagatisel ning juhatuse liikmete või omanike käendusel. Stardilaenu saab taotleda ka ilma tagatiseta, kuid sel juhul on vajalik juhatuse liikemete või omanike käendusele lisakäendus Kredexilt. Loe sellest lähemalt siit.

Kui te olete ettevõtte omanik või juhatuse liige ning plaanite käendada ärilaenu eraisikuna, tuleb teil kindlasti arvestada, et võetud laenukohustus mõjutab tulevikus ka teie isiklikku laenu saamise võimalust. Olles käendajaks oma ettevõtte ärilaenule peaksite arvestama, et suure tõenäosusega teile samaks perioodiks laenu või liisingut eraisikuna ei võimaldata. Seepärast tasub kindlasti järele mõelda, eriti kui olete mõelnud omale kodu ostmisest.

Soodsad laenupakkumised juriidilistele isikutele

Need on tõenäoliselt kõige soodsamad ärilaenupakkujad:


Detailsemaks turuanalüüsiks soovitame uurida Laenukompass.ee uuringut Ärilaenud Võrdluses 2021.

Ärilaenu taotlemine

Kui te soovite saada pangalaenu ettevõttele, eriti mis puudutab stardilaene on panga jaoks kõige tähtsam teie poolt esitatav äriplaan. Esitatud tegevuskava alusel antakse hinnang nii teie ettevõtte jätkusuutlikkusele, aga ka sellele, kas te suudate tulevikus oma maksekohustusi täita. Olenemata teie äriplaani vettpidavusest tuleb alati valmis olla ka selleks, et pank ei hinda teie tegevuskava või finantsprognoose realistlikuks ega näe võimalust teie äri finantseerimiseks. Komistuskiviks võib saada ka näiteks ärilaenu kõrge intress.

Kui teie ettevõttel pole vara, mida panna laenu tagatiseks ning ükski juhatuse liige või omanik ei saa või ei soovi laenu käendada, sobib teile ärilaen ilma tagatiseta. Selline laen on enamasti ilma sätestatud sihtotstarbeta ning sobib nii seadmete ostmiseks, tegevuse laiendamiseks või mõne suurema projekti teostamiseks. Kuigi, tagatiseta ärilaenude summad on väiksemad, on laenu taotlemine lihtne ja kiire ning laenu tagasimakseperiood ning laenutingimused paindlikumad. Tagatiseta ärilaenude puhul ei ole vaja äriplaani ega finantsprognooside esitamist.